34-373 Zwardoń 4b

mborys_zdn@wp.pl

Historia OSP Zwardoń sięga roku 1921, kiedy grupa pracowników kolei stworzyła kilkuosobową sekcję pożarniczą wyposażoną w konną pompę tzw sikawkę.
Obecnie Straż jest dobrze wyposażona w sprzęty ratownicze od nowoczesnego samochodu marki STAR po różnorodne wyposażenie ratownictwa technicznego (piły spalinowe, agregat prądotwórczy, zestawy aparatów powietrznych). Jednak działalność zwardońskiej Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko działania ratunkowe, na dużą skalę jej członkowie realizują także działalność kulturalną. W ramach Stowarzyszenia istnieje zespół kolędniczy BAŁAMUTY, a w pomieszczeniach budynku remizy strażackiej (która jest własnością OSP) odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach świetlicy środowiskowej. Sala jest wyposażona w sprzęt audio i TV, gry planszowe, „piłkarzyki”, tenis stołowy, rzutki „dart” itp. oraz stanowisko komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu. Od 2 lat strażacy organizują DNI ZWARDONIA (m.in. ze środków pomocowych). W 2009 roku OSP pozyskała środki z 3 programów. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą.
Obecnie stowarzyszenie liczy 40 członków czynnych oraz 10-ciu wspierających.